gelinlikkk

2012-10-16 01:03:00
gelinlikkk |  görsel 1

 

Gelinlik

Gelinlik

Gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenler....

Her genç kızın rüyasıdır beyaz gelinlik….

Çocukluğunda başlar gelinliği ile ilgili hayallere ve bu hayaller en müthiş gelinliği giyene kadar da sürer. Hayatındaki en özel günde bazen kabarık etekli bir gelinlik ve prıltılı bir tac ile prensesler gibi olduğunu hayal ederken, bazen bir balık gibi vücudu saran gelinliği ve yılın modasına göre yapılmış saçı ya da duvağı ile modern ve kendine güvenen bir kadın imajı çizmek ister gelin adayı. Bazen de mini etekli aykırı ve farklı gelinliği ile o günü sıradan olmaktan çıkarmak ister çünkü bu onun günüdür sınırlar da onun istekleri ile belirlenecektir.

Gelinliğinizi seçerken en büyük etken hayalleriniz olsa da, yılın gelinlik modası ve düğün trendleri ile yakın arkadaş ve ailenin fikirleri de gelinlik modelini belirlemede her zaman etkili olmaktadır. Hayaller, tavsiyeler ve moda önemli noktalardır ancak en önemlisi size yakışan modeli ve o modele uygun kumaşı doğru seçebilmektir. Küçük detaylar ve vücut yapınız gelinliğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalardır.

Uyum Önemlidir!

Ayakkabıdan gelin çiçeğine, takıdan saç ve makyaja kadar her şey gelinlikle bir bütünlük içinde olmalıdır. Abartıdan uzak, sade gelinlikler her zaman daha zarif görünür. Ancak eğer kabarık ve süslemeli bir gelinlik düşünüyorsanız tafta, saten, organze ya da tül gibi bir kumaş tercih etmelisiniz. Dantel, şifon ve ince saten gibi kumaşlar da daha sade ve romantik modellere uygulanabilir.

Gelinliğinizi seçerken vücut yapınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer ince ve uzun boylu iseniz abiye gibi vücuda yapışan, etekleri arkaya doğru hafifçe uzayan bir gelinliği üzerinizde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ancak biraz kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız üst tarafı vücuda yapışan ve etekleri hafif kabarık bir gelinlik sizde oldukça hoş duracaktır.

Yılın gelinlik trendleri...

Gelelim yılın modası ve tercih edilen modellerine… Bugünlerde bembeyaz gelinlikler yerine renkli, ekru ya da kemik olanlar tercih ediliyor. Saten ya da tafta gibi düz kumaşlar üzerine yapılan el işlemeleri ise gelinliği zenginleştiriyor. Dantel gibi kendinden desenli kumaşlar ise daha yalın modellerde kullanılıyor. Bu yıl gelinlikler 70 ve80’li yılları anımsatırken, danteller daha çok yerini organzeye bırakmış durumda. İpek saten ve ipek tafta bu senede yoğun bir ilgi görürken krinkıl (kendinden kırışık) taftalar öne çıkıyor.

Gelinlik Seçerken:
 
Düğünden en az altı ay önce gelinliğinizin modelini seçmeye başlayın.

Dergi ve internet üzerinden modelleri araştırın ve beğendiğiniz modellerden oluşan bir dosya hazırlayın.

Vücut yapınıza uygun modeller üzerinde yoğunlaşın (ten rengi, boy, kilo).

Düğün mekânı ve düğünün konseptine uygun gelinlik seçmeye özen gösterin.

Uyumlu olmak için damadın kıyafeti ve fiziğini de göz önünde bulundurun

Model seçerken fikrine ve zevkine güvendiğiniz akraba ya da arkadaşlarınızı yanınıza alın.

Provaya giderken iç giyiminizi ve ayakkabınızı yanınızda götürün. Ayakkabınızda veya sütyeninizde olabilecek bir değişilik gelinliğinizin uygunsuz durmasına yol açabilir.

Gelinlik provalarınızda oturma, yürüme ve dans egzersizleri yapmayı ihmal etmeyiniz.

Etek boyu, aksesuarların sağlamlığı, yedek düğme, kol altı payı vb. detaylara dikkat edin.

Gelinliğinizi diktirmeyi tercih ettiyseniz teslim tarihini en geç düğünden bir hafta öncesi olarak belirleyin ki içinizin rahat etmediği bir durum olduğunda müdahale için zaman kalsın.

0
0
0
Yorum Yaz