Pürüzsüz Cilt

2009-01-03 01:14:00
Pürüzsüz Cilt

cilt bakımı
Pürüzsüz Cilt

Pürüzsüz Bir Cilde Nasıl Kavuşurum?

Bütün cilt tiplerinde siyah noktalar, sivilceler ve akne (iltihaplı sivilce) oluşur. Öyle anlar vardır ki sivilceler hayatımızı zorlaştırır. En kötüsü de her yaşta oluşabilmesi.

Sizin için uzmanlara danıştık ve nasıl pürüzsüz bir cilde kavuşabileceğinizi öğrendik.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir ve bu bezlerin cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkandığı taktirde sivilceler meydana gelir.Yağ yapısında bir madde olan sebum (cilt yağı) cildi korur. Bu madde yağ bezlerinden salgılanır. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşumuna neden olur. Cilt yağı (Sebum) çok önemlidir.

Sivilcelerin Artması Neye Bağlıdır?
  • Kaşımak, yüzünüzü yıkarken tahriş edecek şekilde sürtmek ve sivilceleri sıkmak sivilcenin yayılmasına ve iz bırakmasına neden olur.
  • Nedenibilinmese de bazı kişilerde stres sivilce oluşumunu tetikliyor.
  • Bayanlarda, adet döneminde yaşanan hormonel değişiklikler sivilce oluşumunu tetikliyor.
  • Bazı gebeliği önleyici ilaçlar, epilepsi ilaçları ve egzama için kullanılan kortizonlu kremler  sivilceleri kötüleştirir.
  • Bazı kozmetikler gözenekleri tıkar ve sivilce oluşmasına sebep olur.
  • Fazla nem ve çevre kirliliği sivilceyi arttırır.

    Yukarıda belirtilen nedenler kişiden kişiye değişebili!

Sivilcelerin Tedavisi

Sivilceleriniz size önemli ölçüde  sıkıntı veriyor olabilir ama sıkıntınızın üstesinden gelebilecek  bir dizi tedavi yöntemleri bulunmakta. Tedavinin amacı sivilce oluşumunun önüne geçmek, var olan sivilcelerinizi iyleştirmek ve yara izi oluşmasını engellemek.

Evde Tedavi Yöntemleri

Sivilceli alanı temiz tutmanız çok önemli, onun için yüzünüzü günde en az 2 kez parfümsüz bir temzileme ürünü ile yıkayın. Cildiniz, doğal koşullarını sürdürebilmek için, gerekli miktarda yağa ihtiyacı vardır; bu yüzden uygun olmayan sabunlarla yüzünüzü gereksiz yıkamadan kaçının.

Cilt temizleme ürünleri ve  kozmetik ürünler kullandığınız zama, su bazlı yağzıs ürünleri tercih edin. Alkol içeren ürünlerden kaçının, çünkü alkol cildinizi kurutur; en yağlı ciltleri bile.

Yağlı bir cilde sahipseniz yağ dengeleyici bir temizleme ürünü kullanmayı tercih edin.

Eczanelerde hafif akne tedavisi için değişik ürünler satılmaktadır. Çoğunlukla bu ürünler Benzoil peroksit denilen bir madde ihtiva eder. Bu maddenin antibakteriyel etkileri vardır ancak cildi çok fazla kurutma tehlikesi söz konusudur. 

Eczanelerde hafif akne tedavisi için değişik ürünler satılmaktadır. Çoğunlukla bu ürünler Benzoil peroksit denilen bir madde ihtiva eder. Bu maddenin antibakteriyel etkileri vardır ancak cildi çok fazla da kurutmaları söz konusudur.

Evde yapılan tedavi yöntemlerinden hemen sonuç almanız mümkün değil. Kayda değer sonuç almanız haftalarınızı alabilir. 2 ay sonra hala bir değişiklik yoksa bir cilt uzmanına başvurmanızı tavsiye olunur.

0
0
0
Yorum Yaz